3. oddíl skautek

"Jsme skautky z Vyškova , krásná je tam příroda. Přírodu my ochráníme a při tom se pobavíme."

Plnění

Stop dětské práci

Cílem mezinárodní kampaně „STOP dětské práci - je lepší chodit do školy“ je přispět k odstranění dětské práce ve světě a podporovat vzdělání. Dětskou práci lze odstranit jen, pokud budou mít všechny děti možnost řádně a plnohodnotně se vzdělávat.

Kampaň chce informovat a mobilizovat veřejnost, apelovat na politiky jejich mezinárodní závazky, zasazovat se o větší angažovanost evropských i světových aktérů v řešení problému dětské práce a poskytovat informace vzdělávacím institucím, médiím a dalším relevantním aktérů.

Zásady kampaně

 • 1.Veškerá dětská práce je nepřípustná

  společně s mnoha dalšími mezinárodními dohodami jednoznačně uznává právo dítěte na život.Podle některých lze různé typy dětské práce rozdělit do čtyř kategorií od práce v dolech nebo v nebezpečných odvětvích po práci v domácnosti na plný úvazek.

 • 2.Dětská práce je popřením práva dítěte na vzdělání. Cílem musí být aktivně integrovat všechny děti,které nechodí do školy.Důležité je taky zajistit finanční pomoc nezbytnou aby mohlo být poskytováno kvalitní vzdělání.
 • 3.Všechny vlády,mezinárodní organizace a statutární orgány jsou povinny zajistit aby dětská práce nebyla tolerována.Všechny vlády v rozvinutých a rozvojových zemích jsou povinny zamezit tomu,aby v jejich zemi nebyla povolena dětská práce.
 • 4.Je třeba dodržovat a prosazovat základní pracovní normy.Zkušenosti dokazují že výskyt dětské práce je vysoce nepravděpodobný v oblastech,kde existují svobodné odbory.
Jak můžete pomoci

OBČAN

 • Zajímejte se o problémy rozvojových zemí a žádejte více informací v mediích.
 • Sledujte českou politiku v oblasti rozvojové spolupráce a informujte se o programech rozvojové spolupráce.
 • Apelujte na politiky v otázkách větší angažovanosti na poli zahraniční rozvojové spolupráce a důležitosti vzdělání a odstranění dětské práce.
 • Diskutujte se svými přáteli, kolegy, učiteli či studenty.
 • Aktivně se zapojte do boje proti dětské práci jako dobrovolník, dárce nebo odpovědný spotřebitel, podepište petici, vyjádřete svůj nesouhlas nebo zorganizujte svoji vlastní kampaň.
 • SPOTŘEBITEL
 • Žádejte více informací od majitele obchodu, kde výrobek kupujete. Zajímejte se kde a kým byly výrobky vyrobeny.
 • Zajímejte se, jestli má daná firma například firemní strategii nebo pravidla, která přesně říkají, že nevyužívají dětskou práci.
 • Kupujte výrobky s ochranou známkou Fair Trade. Ta zaručuje nejen to, že výrobek nebyl vyroben dětmi, ale také, že jejich rodiče dostali za svou práci dostatečně zaplaceno. Vyšší příjem dává rodičům možnost nejen děti uživit, ale také jim zaplatit vzdělání a tím jim dát šanci na kvalitnější život. Fair Trade tak představuje jednoduchou možnost pomoci lidem v rozvojových zemích na základě jen malé změny v našem každodenním životě.

Více informací o Fair Trade na http://www.fairtrade-asociace.cz/

článek poslala

Marťa Ryšánková

Poslední komentáře
01.03.2009 18:54:06: naprosto souhlasím.. fakt super smiley${1}
01.03.2009 18:04:15: zapomněla jsem se podepsatsmiley${1}smiley${1}
01.03.2009 18:03:50: tak myslím , že si Marťa jako průkopnice prvního článku zaslouží 15 bodůsmiley${1}
28.02.2009 12:11:37: smiley${1}
 
A. B. Svojsík „Skauting je jako strom, zasazený v útlém mládí do srdce člověka. Roste a mohutní s jeho vzrůstem, zapouští kořeny stále hlouběji do celé jeho bytosti a plody, jež přináší, jsou rok od roku dokonalejší a hodnotnější.”