3. oddíl skautek

"Jsme skautky z Vyškova , krásná je tam příroda. Přírodu my ochráníme a při tom se pobavíme."

Články

Tutanchamon a jeho poslední tajemství

Čtete o objevení hrobky mladičkého faraona Tutanchamona a můžete se vžít do role jejích objevitelů! Jak je to s kledbou faraonů? Stojí za to vidět výstavu Tutanchamon - jeho hrob a poklady?

Tutanchamon a jeho poslední tajemství

(Katka F.)

 

Lord Carnarvorn si právě k snídani dopřával typickou anglickou snídani: opraženou slaninu a smažené vejce, když vešel starý majordomus. Na stříbrném tácku nesl psaní: „Sire, přišel Vám dopis z Egypta. Prý je to velmi naléhavé.“ Lord beze spěchu odložil starožitnou vidličku, utřel si prsty do ubrousku a až poté otevřel dopis. „Drahý lorde Carnarvorne, mám pro Vás skvělou zprávu! Naše dlouholeté úsilí konečně přineslo své ovoce. Jsem přesvědčen, že jsem nalezl Tutanchamonovu hrobku. Vchod je neporušený, s otevřením čekám na Vás. Nemeškejte a co nejdříve přijeďte do Egypta. S pozdravem Howard Carter.“ Lord samým úžasem zapomněl zavřít ústa. Ta fata morgána, za kterou se spolu s Carterem honili už několik let se stala skutečností. Bylo to neuvěřitelné, byl to splněný sen.

            „Butlere, okamžitě zavolejte do Londýna a zamluvte mi lístek na první loď, která pluje do Egypta!“ poručil rozechvělým hlasem Lord.

           

            Sestupoval spolu s Carterem a svou dcerou Emily k podzemní hrobce. V cestě jim stála masivní zeď. Carter se chopil kladiva a dláta a udělal to zdi otvor. Když byl dost velký, vsunul dovnitř ruku se svíčkou. To, co uviděl ho úplně omámilo. Všude se lesklo zlato a další poklady. Za pomocí dělníků rychle probourali zeď, všichni toužili spatřit neskutečné skvosty na vlastní oči. Konečně bylo vše hotovo! Vstoupili do malé podzemní místnosti, která byla až po strop přecpána nejrůznějšími věcmi. V plamenech svíčky se lesklo zlato. Bez ladu a skladu tam byly naskládány královská lehátka s lvími hlavami, rozložený válečnický vůz a spousta dalšího. Když se objevitelé vzpamatovali z prvního úžasu, zatoužili vidět ještě více. Před vchodem do další místnosti stály po stranách dvě sochy zlatých strážců faraona Tutanchamona, které naháněly až posvátnou hrůzu. Jako by chtěly varovat nezvané návštěvníky, ať neruší klid mrtvých. Ale to nikoho z nich nezajímalo, vpřed je hnala touha po vědění a slávě. Ocitli se v pokladnici, kde bylo neméně drahocených předmětů a kanopy, nádoby s faraonovými vnitřnostmi. Když vstoupili do samotné pohřební komory, ohromil je pohled na obrovský neporušený sargofág faraona Tutanchamona.

 

Chtěly byste také na vlastní kůži zažít, jaké to bylo objevit hrobku faraona? Máte jedinečnou příležitost to vyzkoušet! V Brně se koná výstava Tutanchamon – jeho hrob a poklady. Vystavují se zde repliky všech věcí, které byly nalezeny v jeho hrobce. Originály jsou uloženy v muzeu v Káhiře. Takže sice neuvidíte, přesně to, co tam Carter našel, ale má to tu výhodu, že exponáty nemusí být umístěny za neprůstřelným sklem a vše si můžete zblízka prohlédnout.

Rozhodně se nejedná o nějakou nudnou výstavu. Expozice je jedinečná v tom, že máte možnost postupoval přesně jako původní objevitelé. Na začátek se dozvíte informace o Egyptě z několika krátkých filmečků. Potom postoupíte do další sekce, kde se promítá film o Howardu Carterovi a o tom, jak to měl těžké než hrobku nalezl. Promítání končí v okamžiku, kdy Carter vyhloubí z zdi hrobky otvor a dívá se, co je uvnitř. Poté postupujete do další místnosti a tam vidíte věci naskládané bez ladu a skladu, jak jsem už popsala výše. Procházíte všemi třemi místnostmi, které vypadají přesně tak jak je objevil Carter. Všude je přítmí a je to opravdu působivé. Dále jsou vystaveny jednotlivé předměty z pohřební výbavy samostatně a je u nich přesný popis. Co mě opravdu zaujalo, bylo sedm schrán v nichž byla mumie. Čtyři z nich měly tvar kamenných krabic. Největší z nich byla ještě o metr vyšší než já. Byla opravdu obrovská a byla modro – zlatě pomalovaná. Jeden spolužák, který výstavu také navštívil, zkoušel jestli jde nátěr sloupat. Šel sloupat, takže už to prosím nemusíte zkoušet. Někdo prostě nechápe, že i když je to „jen“ replika, tak se taky nemá ničit. Do této největší schrány (uvnitř by mohl být malý pokojíček) přesně zapadaly další tři. Potom následovaly tři sarkofágy a až potom tam byla samotná mumie. Hotová staroegyptská matroška. Samozřejmě si můžete prohlédnou jeho slavnou zlatou masku. S Tutanchamonem byly pohřbeny ještě dvě jeho malé dcerky, které umřely ještě dříve než jejich otec. Pravděpodobnou příčinou smrti mladého panovníka (20 let) bylo zranění kolene, které si asi přivodil pádem z válečného vozu. Rána se zanítila a infekce se rozšířila po celém těle.

 

Jeho neporušená hrobka byla objevena v roce 1922 a Tutanchamon se z neznámého mladíka stal nejslavnějším faraonem. Podle pověsti, každý kdo do hrobky vstoupil zemřel. První obětí takzvané kledby faronů se stal Carterův mecenáš Lord Carnarvorn. Při jedné z obhlídek hrobky ho do tváře bodl infikovaný komár. Lord si při holení toho zranění rozříznul a poté naplno propukla infekce, která způsobila jeho smrt. Vyvolalo to senzační novinové titulky a všichni očekávali, kdo se stane další obětí kledby faraonů. Carter se ovšem nedal, zemřel v 64 letech na rakovinu. Opravdu se vyhnul kledbě faraonů? Jako amatérský archeolog celý život toužil po uznání odborných kruhů, ale toho se mu nedostalo ani po nejsenzačnější objevu v dějinách. Umírá téměř v zapomnění. Možná právě takhle ho potrestali faraonové…

Poslední komentáře
15.03.2009 09:59:17: hezký kači moc moc moc mocsmiley${1}
14.03.2009 19:35:00: supersmiley${1}
 
A. B. Svojsík „Skauting je jako strom, zasazený v útlém mládí do srdce člověka. Roste a mohutní s jeho vzrůstem, zapouští kořeny stále hlouběji do celé jeho bytosti a plody, jež přináší, jsou rok od roku dokonalejší a hodnotnější.”